Εργασιακή απασχόληση μεταπτυχιακών φοιτητών 8μηνης διάρκειας στην Αρχή Σχεδιασμού Λιμένων

Το ΤΑΙΠΕΔ προσφέρει την ευκαιρία σε έναν/μία μεταπτυχιακό/ή φοιτητή/τρια ή και απόφοιτο/η μεταπτυχιακών προγραμμάτων με συναφές αντικείμενο να απασχοληθεί έναντι αμοιβής στο τμήμα Αρχής Σχεδιασμού Λιμένων αποκτώντας εμπειρία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών του/της,  σε συνθήκες πραγματικού περιβάλλοντος εργασίας.

Αντικείμενο απασχόλησης:

Οι αρμοδιότητες περιλαμβάνουν ένα ευρύ φάσμα εργασιών υποστήριξης στην Αρχή Σχεδιασμού Λιμένων του ΤΑΙΠΕΔ. Μεταξύ αυτών είναι:

• Συμμετοχή στη διαμόρφωση στρατηγικής ανάπτυξης των δραστηριοτήτων των λιμένων.
    Συμμετοχή σε συσκέψεις, ομάδες εργασίας και συναντήσεις που αφορούν τις εργασίες/δραστηριότητες του τμήματος.
  • Συμμετοχή στον συντονισμό των διαδικασιών διαβούλευσης.
  • Ενεργό εμπλοκή στη διαμόρφωση του Masterplan, της Στρατηγικής Μελέτης Περιβαλλοντικών.
    Επιπτώσεων, του προγράμματος των έργων-επενδύσεων και των περιβαλλοντικών όρων ώστε να εντοπίζονται έγκαιρα τυχόν σφάλματα ή παραλείψεις και σε συνεννόηση με τους μελετητές.
  • Ενεργό εμπλοκή στον καθορισμό χρήσεων γης και όρων δόμησης.
  • Ενεργό εμπλοκή στην προετοιμασία του εγκριτικού Προεδρικού Διατάγματος (ΠΔ).

Απαιτούμενα Προσόντα & Δεξιότητες:

• Δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού ΑΕΙ.
  • Να είναι απόφοιτοι ή να βρίσκονται στο τελευταίο έτος φοίτησης μεταπτυχιακού προγράμματος.
    Σχολής Πολιτικών Μηχανικών που έχει συνάφεια με το αντικείμενο της Αρχής Σχεδιασμού. Η παρακολούθηση μεταπτυχιακού προγράμματος πάνω σε θέματα ανάπτυξης λιμενικών υποδομών, διαχείρισης παράκτιας ζώνης, περιβάλλοντος και βιώσιμης ανάπτυξης θα αξιολογείται θετικά.
  • Άριστη γνώση χειρισμού εφαρμογών MS Office.
  • Άριστη γνώση Αγγλικών.
  • Ικανότητα αποτελεσματικής επικοινωνίας με τα ενδιαφερόμενα μέρη, τους εξωτερικούς συνεργάτες και τους δημόσιους φορείς.
  • Προσωπική ακεραιότητα και υπευθυνότητα και ομαδικό πνεύμα.

Τι προσφέρεται:

• 8μηνη σύμβαση.
  • Ευέλικτο, φιλικό και δημιουργικό περιβάλλον που ευνοεί την ανάπτυξη δεξιοτήτων και δυνατοτήτων.
  • Ομαδικό περιβάλλον με έμφαση στη συνεργασία που μοιράζεται τις γνώσεις και καινοτομεί.
  • Εφόδια για την εξέλιξη της επαγγελματικής σταδιοδρομίας.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν τα εξής:
1. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα.

2. Αντίγραφο της διπλωματικής εργασίας τους σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό (εφόσον υπάρχει) επίπεδο.

3. Μία συστατική επιστολή καθηγητή.

4. Επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος (motivation letter).

Τα βιογραφικά σημειώματα θα πρέπει να αποστέλλονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση humanresources@hraf.gr

Το Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ) έχει ως σκοπό την ανάπτυξη και αξιοποίηση περιουσιακών στοιχείων του Ελληνικού Δημοσίου που του έχουν ανατεθεί για τον σκοπό αυτόν, αλλά και την ωρίμανση Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας που έχουν ενταχθεί στο «Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας» του ν. 4799/2021 (Α’ 78), τη διενέργεια των σχετικών διαγωνιστικών διαδικασιών και την παρακολούθηση της εκτέλεσης των έργων που ανατίθενται στο πλαίσιο αυτών. Το ΤΑΙΠΕΔ έχει οριστεί ως Αρχή Σχεδιασμού Λιμένων, κατά την έννοια της περιβαλλοντικής νομοθεσίας για τον Οργανισμό Λιμένος Πειραιώς, τον Οργανισμό Λιμένος Θεσσαλονίκης, καθώς και τα δέκα περιφερειακά λιμάνια του χαρτοφυλακίου του.