Posted on / by sofia sofia / in Ανακοινώσεις, Νέα

ΔΙΑΛΕΞΗ ΜΕ ΘΕΜΑ «Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ (MONITORING) ΤΩΝ ΥΔΑΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΡΗ ΨΙΛΟΒΙΚΟ, ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΟΙΚΟΫΔΡΑΥΛΙΚΗΣ & ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.

Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2022 και  ώρες  16:00-18:00  θα πραγματοποιηθεί μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας διάλεξη με θέμα: «Η Παρακολούθηση (Monitoring) των Υδατικών Συστημάτων. Παραδείγματα και Εφαρμογές» από τον Καθηγητή  Άρη  Ψιλοβίκο, Διευθυντή του Εργαστηρίου  Οικοϋδραυλικής & Διαχείρισης  Εσωτερικών  Υδάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Περιεχόμενο:

• Εισαγωγή για την Παρακολούθηση των Υδατικών Συστημάτων.
  • Τα είδη της Παρακολούθησης. Εντατική, Εκτατική, Εποπτική, Επιχειρησιακή Διερευνητική.
  • Επίγεια και Δορυφορική Παρακολούθηση. Συστηματική & Τηλεμετρική – Αυτοματοποιημένη Παρακολούθηση.
  • Πλεονεκτήματα & Μειονεκτήματα.
  • Δίκτυα Παρακολούθησης.
  • Η Παρακολούθηση στην προ και μετά την Οδηγία 2000/60 Εποχή. Παραδείγματα και Εφαρμογές.

Προθεσμία υποβολής αίτησης παρακολούθησης στη Γραμματεία του ΔΠΜΣ (postgrad@hydro.ntua.gr ):  12 Ιανουαρίου 2022 ώρα 13:30.