Posted on / by hydropostgra / in Uncategorized

Δ1.2 Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών στους Υδατικούς Πόρους

Σήμερα η Γεωπληροφορική συνεισφέρει σημαντικά στην παρακολούθηση και στο σχεδιασμό της στρατηγικής για την αειφορία των υδατικών πόρων. Σκοπός του μαθήματος αποτελεί η εισαγωγή στα Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών και στην αξιοποίηση τους στη διαχείριση των υδατικών πόρων.Το μάθημα περιλαμβάνει εργασία εξαμήνου που υλοποιείται με τη βοήθεια ΣΓΠ (π.χ. ΑrcGIS) με σκοπό τη εξοικείωση του φοιτητών/φοιτητριών με τις ακόλουθες δεξιότητες: υδρολογική ανάλυση με βάσει το ψηφιακό μοντέλο εδάφους, δημιουργία βάσης χωρικών δεδομένων, συλλογή δεδομένων και γεωαναφορά χάρτη, χειροκίνητη ψηφιοποίηση στην οθόνη και μετατροπή κανονικοποιημένων δεδομένων σε διανυσματικά, δημιουργία ψηφιακού μοντέλου εδάφους και υπολογισμός κλίσης και προσανατολισμού, προσδιορισμός των ορίων των λεκανών απορροής και της μέσης κλίσης και του εμβαδού, υπολογισμός διεύθυνσης ροής και συγκεντρωτικής επιφανειακής απορροής, προσδιορισμός υδρολογικού δικτύου, ιεράρχηση υδρολογικού δικτύου και υπολογισμός μήκους και κλίσης και δημιουργία χαρτών.Το μάθημα συμπεριλαμβάνει τις ακόλουθες διδακτικές ενότητες:

1. Η φύση των χωρικών δεδομένων
  2. Μοντέλα Χωρικών δεδομένων (κανονικοποιημένο και διανυσματικό)
  3. Δομές χωρικών δεδομένων
  4. Ψηφιακή καταγραφή δεδομένων. Χειροκίνητη και αυτόματη ψηφιοποίηση Μετατροπή διανυσματικών δεδομένων σε κανονικοποιημένα και αντίστροφα.
  5. Συστήματα συντεταγμένων και χαρτογραφικές προβολές
  6. Γεωαναφορά